ZAR

Zespół Analiz Reaktorowych

Zespół Analiz Reaktorowych

Grupa zajmuje się analizowaniem stopnia bezpieczeństwa nowoczesnych elektrowni jądrowych za pomocą zaawansowanych komputerowych metod obliczeniowych.

Kontakt

Kierownik zespołu

Janusz Malesa
T: +48 22 273 1418
E: janusz.malesa@ncbj.gov.pl

Pracownicy

Centrum Informatyczne Świerk

Model lekkowodnego reaktora ciśnieniowego w kodzie CATHARE

Reaktor wodny ciśnieniowy (PWR, ang. Pressurised Water Reactor) jest najczęściej wykorzystywanym typem reaktora w współczesnych elektrowniach atomowych. Różni producenci często wprowadzają swoje modyfikację do budowanych przez siebie instalacji, ale podstawy konstrukcji pozostają niezmienione. 

W związku z tym bardzo istotne jest zdobycie doświadczenia w modelowaniu tego typu reaktora by w przyszłości móc w ramach ZAR efektywnie tworzyć dla nich raporty bezpieczeństwa. 

Modelowanie instalacji LOFT kodem RELAP5

Instalacja LOFT (ang. Loss OFluid Test) została stworzona w celu zbadania zjawisk cieplno-przepływowych zachodzących w reaktorze jądrowym podczas awarii. Szczególny nacisk został przy tym położony na analizę wypadków polegających na utracie chłodziwa w dużych komercyjnych lekkowodnych reaktorach ciśnieniowych.

Obliczenia cieplno-przepływowe kasety paliwowej reaktora EPR w kodzie RELAP5

Zadanie miało na celu opisanie zjawisk i obliczenie charakterystycznych parametrów cieplno-przepływowych w kasecie paliwowej europejskiego reaktora ciśnieniowego. Ewolucyjny projekt koncernu AREVA, zaprojektowany w oparciu o lata doświadczeń pracy z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi, będzie wzorcowym i pierwszym na świecie reaktorem III generacji.

Modelowanie kasety paliwowej reaktora PWR kodem DRAGON4.05

Celem tego projektu było przeprowadzenie obliczeń składu izotopowego wypalonego paliwa, które składa się pastylek UO2. Uzyskane wyniki zostały wykorzystane w celach edukacyjnych.

Zadania zakończone

Projekty, które zostały zrealizowane w ramach Zespołu Analiz Reaktorowych.

Model elementów paliwowych reaktora MARIA

Prowadzone są prace nad modelem Reaktora Maria znajdującego się na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Jest to reaktor badawczy typu basenowego, chłodzony wodą. Jako moderator zastosowano wodę i beryl.

Model pętli helowej HEFUS3

Zadanie obejmuje stworzenie modelu pętli helowej HEFUS3 w ramach projektu HEFUS3 benchmark za pomocą dwóch narzędzi obliczeniowych RELAP5 oraz MELCOR.

Następnym etapem jest uzyskanie stanu ustalonego oraz stanów przejściowych.

Benchmark organizowany jest dla partnerów konsorcjum projektu ALLEGRO. Celem benchmarku jest porównanie wyników pochodzących z kodów do analiz ciężkich awarii z wynikami eksperymentu z pętli helowej eksperymentalnej HEFUS3.

Strony