Jak działa superkomputer?

Tematem ostatniego wydania programu „Jak to działa?" były superkomputery. Rozmówcami Radka Brzózki byli m.in. dr Sławomir Potempski oraz dr Adam Padée. Nie zabrakło oczywiście wizyty w głównej serwerowni i pomieszczeniach technicznych CIŚ.


Tak powstaje największy polski superkomputer

Publikacja oraz materiał wideo poświęcone montażowi pierwszej partii podzespołów budowanego w Świerku klastra komputerowego.


Zobacz, jak powstaje największy polski superkomputer

Materiał o montażu i testach wydajnościowych pierwszej partii podzespołów naszej instalacji oraz galeria zdjęć prezentująca główną serwerownię, elementy systemu zasilania oraz sprzęt komputerowy.


Atomowy supermózg w Świerku

W tekście znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące parametrów tworzonej instalacji, jej zasilania i chłodzenia, a także obecnych oraz przyszłych zastosowań naszego superkomputera. Całość uzupełniona galerią zdjęć i schematami.


O superkomputerze w Superstacji

Z materiału wyemitowanego w Informacjach telewizji Superstacja można dowiedzieć się m.in. jak wygląda obecna konfiguracja naszej instalacji, jakie oszczędności przyniesie innowacyjny system chłodzenia oraz do czego wykorzystywany jest powstający w Świerku klaster komputerowy.


Polski gigakomputer

Krótka informacja o trwających pracach montażowych przy powstającej w ramach projektu infrastrukturze komputerowej pojawiła się również na łamach tygodnika Gość Niedzielny (GN nr 06/2014).


Branżowa prasa o naszej instalacji obliczeniowej

Gorąco zachęcamy do lektury najnowszego "PC Formatu". W numerze 3/2014 tego miesięcznika znaleźć można m.in. poświęconą naszej instalacji publikację "Atomowy superkomputer" autorstwa red. Bartłomieja Mrożewskiego.


Montują superkomputer

Materiał o rozpoczęciu składania zasadniczej części naszej infrastruktury obliczeniowej oraz o możliwościach obliczeniowych powstającego w ramach projektu CIŚ superkomputera.


W Świerku trwa montaż elementów największego superkomputera w Polsce

Publikację o rozpoczęciu prac montażowych w naszej głównej serwerowni przygotował m.in. portal onet.pl


Jak wykorzystamy najszybszy superkomputer w Polsce?

W czwartek, 23 stycznia 2014 r., podczas audycji Radiowa Akademia Nauk prof. Wojciech Wiślicki oraz dr Adam Padee mówili m.in. o rozpoczętej właśnie pierwszej dostawie podzespołów do naszego superkomputera, tłumaczyli zasady budowy i funkcjonowania tego typu instalacji, a także przybliżali możliwości wykorzystania klastra do różnorodnych badań naukowych.


Polski superkomputer pomoże fizykom z CERN

W rozmowie z red. Kamilem Piechowskim prof. Wojciech Wiślicki opowiadał o wykorzystaniu naszej infrastruktury obliczeniowej do wsparcia eksperymentów naukowych prowadzonych przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN. Materiał udostępniamy dzięki uprzejmości redakcji Programu 4 Polskiego Radia.


"Polski superkomputer – wyścig na teraflopy nie jest najważniejszy"

Rozmowa dr. Adama Padée z red. Karolem Kopańko – o superkomputerach na świecie oraz w Polsce, a także specyfice budowy i wykorzystania tego typu instalacji dla potrzeb nauki i przemysłu. Zapraszamy do lektury wywiadu.


"Największy polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN"

Publikacja poświęcona utworzeniu nowego ośrodka przetwarzania rozproszonego, który – w ramach gridu „Worldwide LHC Computing Grid" – będzie wspierał realizowany przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN eksperyment „Large Hadron Collider beauty".


"Powstający największy polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN"

Tematyka związana z udostępnieniem zasobów obliczeniowych CIŚ na potrzeby eksperymentów realizowanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów pojawiła się również w serwisie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


"Superkomputer w gorącej wodzie kąpany"

Superkomputera nie trzeba chłodzić przy użyciu zimnej wody. Nadmierne ciepło można z niego efektywnie odprowadzać przy użyciu wody... gorącej – informuje we wstępie swojego artykułu z dnia 20 grudnia 2013 r. Polska Agencja Prasowa. Zapraszamy do zapoznania się z całym tekstem poświęconym naszej instalacji.


"Największy komputer w Polsce będzie chłodzony wodą"

Materiał poświęcony rozstrzygnięciu przetargu na drugą część infrastruktury obliczeniowej tworzonego w ramach naszego projektu superkomputera.


Największy polski superkomputer nabiera realnych kształtów

Lipcowe doniesienia o budowie 500 terflopowego superkomputera w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk, nabierają realnych kształtów.


Najważniejsze elementy superkomputera NCBJ w Świerku wybrane

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało kontrakt na dostawę najważniejszych elementów największego w Polsce superkomputera. Za 14 mln zł do Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ) trafi m.in. prawie 900 procesorów, pamięci RAM i dyski SSD.


Dostawa podzespołów do atomowego superkomputera w Świerku

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) 31 października br. zawarło umowę na dostawę podzespołów dla superkomputera tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk. Sprzęt do chłodzonej zimną wodą części klastra dostarczy firma Format.


Konkurs "Superkomputer z muralem".

W czwartek, 31 października 2013 r., Robert Papliński rozmawiał z red. Konradem Choroszuchą o ogłoszonym niedawno konkursie na projekt murala promującego powstający w ramach projektu superkomputer.


Jaki będzie największy superkomputer w Polsce?

W rozmowie z red. Karoliną Głowacką Adam Padee i Krzysztof Nawrocki opowiadali słuchaczom Radiowej Akademii Nauk m.in. o ilościach energii niezbędnej do zasilania powstającej w ramach projektu CIŚ instalacji obliczeniowej oraz o tym, dlaczego superkomputer nie we wszystkich zastosowaniach sprawdzi się lepiej niż zwykły komputer klasy PC.


TVP3 o powstającym w Świerku superkomputerze

Wydajność, budowa oraz zabezpieczenia powstającego w Świerku superkomputera zainteresowały również reporterów Kuriera Mazowieckiego TVP3. Materiał poświęcony naszej instalacji jest piątym w kolejności tematem wydania z dnia 31 lipca 2013 r., rozpoczyna się ok. 6 min. i 30 sek. Kuriera.


Wizyta w serwerowni CIŚ

Krótki reportaż z wizyty w głównej serwerowni Centrum Informatycznego Świerk przygotował red. Artur Wolski z Polskiego Radia.


Radio Kampus o projektowanym w CIŚ superkomputerze

Wielkość i możliwości zastosowania mocy obliczeniowych budowanego w ramach naszego projektu superkomputera zainteresowały również redakcję Akademickiego Radia Kampus. W czwartek, 25 lipca o tym czym już wkrótce będziemy dysponować i jak zasoby te można wykorzystać opowiadali na antenie rozgłośni Adam Padee oraz Tomasz Jackowski.


Superkomputer w Świerku

Budowa i obszary zastosowania naszego superkomputera były także tematem wyemitowanej na antenie TVN CNBC rozmowy z kierownikiem Projektu - prof. dr hab. Wojciechem Wiślickim.


Powstaje najszybszy komputer w Polsce

O rozpoczętym właśnie przetargu oraz o tym jak można wykorzystać powstający w Świerku superkomputer opowiadali słuchaczom Programu 1. Polskiego Radia mgr Inż. Adam Padee i dr Krzysztof Nawrocki - zapraszamy do wysłuchania audycji Redakcji Wiedzy i Edukacji.


Polski superkomputer powstaje w Świerku

Polski superkomputer powstaje w Świerku – Skala i specyfika rozpoczętego cyklu postępowań na infrastrukturę obliczeniową zainteresowały red. Krzysztofa Kowalskiego z Rzeczpospolitej


Powstaje największy superkomputer w Polsce

Znaczenie powstającego w Świerku superkomputera dla polskiego programu energetyki jądrowej podkreślają informacja oraz materiał filmowy zamieszczone na stronach internetowych Pulsu Biznesu


Ruszają przetargi na elementy superkomputera w Świerku

Materiał przygotowany przez red. Wojciecha Krzyczkowskiego z Polskiej Agencji Prasowej.


Na UJ powstaje nowoczesny, tani tomograf pozytonowy

O naszym udziale w projekcie budowy nowoczesnego tomografu pisał także portal Money.pl


Powstaje tomograf komputerowy nowej generacji

Materiał poświęcony zaangażowaniu CIŚ w opracowywanie polskiego tomografu nowej generacji zamieścił branżowy portal RynekZdrowia.pl


O współpracy z producentami filmu "Warszawa 1935".

W piątek, 22 lutego 2013 r. gośćmi Redakcji Wiedzy i Edukacji Programu I Polskiego Radia byli Adam Padee i Damian Pasternok, którzy w rozmowie z redaktor Dorotą Truszczak opowiedzieli o współpracy z producentami filmu „Warszawa 1935".


Zaangażowanie CIŚ w produkcję filmu "Warszawa 1935"

O roli Centrum Informatycznego Świerk w tworzeniu filmu „Warszawa 1935" opowiada prof. Wojciech Wiślicki.


Moce obliczeniowe NCBJ pomogły w rekonstrukcji przedwojennej Warszawy

21.02. Warszawa (PAP) - Centrum Informatyczne Świerk NCBJ udostępniło swoje moce obliczeniowe do produkcji filmu „Warszawa 1935". Korzyść jest obopólna - współpraca z filmowcami pomoże uczonym budować precyzyjne modele do obserwacji skażeń rozchodzących się w przestrzeni miejskiej.


Superkomputer nuklearny

Na liście Top 500 najbardziej wydajnych maszyn obliczeniowych świata dopiero na pozycji 136 trafimy na polski ślad, czyli klaster Politechniki Gdańskiej. Sytuacja powinna się poprawić w najbliższych latach, gdy powstanie Centrum Informatyczne Swierk (CIŚ).


Centrum Informatyczne Świerk

W dniu 26 czerwca 2011, w studio Polskiego Radia, nagrana została audycja poświęcona projektowi Centrum Informatyczne w Świerku. W czasie rozmowy zaprezentowano możliwości i cele tworzonego Centrum. Wywiadu udzielili kierownik projektu prof. Wojciech Wiślicki oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Grzegorz Wrochna.