Gorąca woda już chłodzi

W Centrum Informatycznym Świerk działają już pierwsze szafy obliczeniowe chłodzone najnowocześniejszym na świecie systemem wykorzystującym gorącą wodę. Energooszczędna instalacja pozwoli  zaoszczędzić nawet 0,5 mln. zł rocznie, zapewniając jednocześnie wyższą wydajność obliczeniową zainstalowanych podzespołów.

Dostawa dwóch szaf typu Bullx B700 DLC Rack to pierwsza faza realizacji wartej ponad 17 mln zł umowy, jaką w grudniu 2013 r. Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało z francuską Grupą Bull. Każdy z wysokich na ponad 2m stelaży B700 składa się z wymienników cieczy chłodzącej, sekcji dystrybucji zasilania oraz pięciu obudów kasetowych w których zainstalowane jest po dziewięć modułów obliczeniowych. Pojedynczy moduł zawiera cztery procesory, 256 GB pamięci RAM i dwa dyski SSD 400GB. Łącznie jest to jedna trzecia zamówionego przez naukowców ze Świerku sprzętu, dostawa drugiej partii planowana jest na koniec roku.

– W przypadku tradycyjnych rozwiązań HPC bazujących na chłodzeniu powietrzem niemal tyle samo energii co same obliczenia pochłaniają systemy odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z infrastruktury – wyjaśnia dr Adam Padée,  kierownik Działu Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ. – W skali takiej instalacji jak nasza może to oznaczać wydatek rzędu nawet 50 tys. zł miesięcznie. Wdrożony właśnie w Centrum Informatycznym Świerk system bazuje na wykorzystaniu pojemności cieplnej wody oraz doprowadzeniu czynnika chłodzącego bezpośrednio do wszystkich kluczowych elementów komputera, co pozwoli zredukować te koszty o ok. 70-80%. Będzie przy tym znacznie prostszy w obsłudze i zdecydowanie mniej awaryjny – uzupełnia.

Instalacja sprzętu rozpoczęła się w maju br. W trakcie prac wykonano m.in. specjalne elastyczne złącza umożliwiające doprowadzenie do szaf wody z rurociągu chłodniczego głównej serwerowni. Na dachu budynku mieszczącego powstającą instalację obliczeniową zainstalowano też chłodnice ze zraszaniem adiabatycznym o łącznej mocy 600kW.

Ostatnim etapem związanym z wdrożeniem nowych elementów superkomputera były testy wydajnościowe, w trakcie których nowa instalacja uzyskała 52TFLOP/s czyli ok. 80% maksymalnej wydajności teoretycznej.

Image: